EN
DFHG

Tek Bir Bankadan Büyük Bir Finansal Hizmetler Grubuna

DFHG

DFHG

DenizBank, 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak Zorlu Holding tarafından Özelleştirme İdaresi’nde satın alınarak yolculuğuna başlamıştır.

25 yıllık kısa tarihçesine üç hissedar değişimi ve bir halka arz sığdıran Banka; Ekim 2006’da Avrupa’nın önde gelen finans gruplarından Dexia bünyesine katılmasının ardından, Rusya’nın Türkiye’ye bir seferde gerçekleştirdiği en büyük yatırıma konu olarak, 28 Eylül 2012 itibarıyla Avrupa’nın en büyük bankalarından Sberbank çatısı altında hizmet vermeye başlamıştır. Banka’nın payları son olarak 31 Temmuz 2019 itibarıyla, MENAT Bölgesi’nin lider bankacılık grubu Emirates NBD’ye devrolmuştur.

1997’de kurumsal kimlik çalışmaları çerçevesinde personel alımı ve şube açılışlarını içeren bir “hayata dönüş” programı uygulayarak beş yıllık stratejik plan hazırlayan Banka, bu süreci, TMSF’ye devrolan banka şubelerinin bir kısmının satın alınması ve 2002 sonunda Tarişbank’ın Gruba dahil edilmesiyle desteklemiştir. Söz konusu dönemde DenizBank, mevcut bankacılık ürün ve hizmetlerini tamamlamak üzere faktoring, finansal kiralama, yatırım ve portföy yönetimi şirketlerine ek olarak Avusturya ve Rusya’da banka satın almaları yapmış ve 2003 yılında çeşitli finansal hizmetleri aynı çatı altında sunan bir finans süpermarketi oluşturmak amacıyla DenizBank Finansal Hizmetler Grubu (DFHG)’nu kurmuştur. Diğer yandan, 1 Temmuz 2013 itibarıyla Citi’nin Türkiye’deki Bireysel Bankacılık Bölümü’nü, 600 binden fazla müşteri ve 1.400’e yakın çalışanı ile devralmıştır.

Kurulduğu günden bu yana yenilikçiliğe, teknolojiye, Ar-Ge ve inovasyona önemli ölçüde yatırım yapan DenizBank, 2012 yılında Türkiye’nin ilk Dijital Kuşak Bankacılığı Departmanı’nı kurarak sektörün ilk CDO’sunu atamıştır. ABD ve Avrupa’da üst üste “Dünyanın En Yenilikçi Bankası” unvanını alan DenizBank, fiziksel veya dijital olarak müşteriye dokunduğu tüm noktaları “fijital” strateji ile birbirine etmeye büyük önem vermektedir. Banka, Temmuz 2021’de, “ekosistem bankacılığı” anlayışıyla, Türkiye’deki girişimcilik ortamına network ve deneyim odaklı destek sunmak üzere yeni nesil iştiraki NEOHUB’ı kurmuştur.

Daima ülkesinin ve toplumun geleceği için çalışan Banka; sağlık, spor kulüpleri, belediyeler, denizcilik, turizm, enerji, eğitim, altyapı ve tarımın yanında, ekonominin can damarı olan KOBİ’lerin ihtiyaçlarını sahiplenmeyi görev bilerek; söz konusu alanların büyük çoğunluğunda sektöre örnek oluşturan finansman modelleri yaratmaktadır.

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nda DenizBank’ın yanı sıra altı yerli, üç uluslararası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştirak ve Bahreyn’de bir şube bulunmaktadır. DenizYatırım, Deniz GYO, DenizPortföy Yönetimi, DenizLeasing, DenizFaktoring, fastPay, Intertech, NEOHUB, DenizKültür, Ekspres İşletme, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş Grubun yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise uluslararası iştirakleri olarak konumlanmaktadır. Türkiye’de toplumun tüm kesimlerine ulaşan bir hizmet ağına sahip olan DenizBank’ın yurt içinde ve Bahreyn’deki toplam 651 şubesinin yanı sıra, Viyana’da bulunan iştiraki DenizBank AG’nin toplam 14 şubesi bulunmaktadır. Grup, DenizBank AG aracılığı ile AB ülkelerinde faaliyet gösterirken, CJSC DenizBank Moscow ise Rusya ile ticaret yapan mevcut müşterilere yurt dışında hizmet vermektedir.
milyon TL(1)
30.06.2023
Toplam Aktifler
877.724
Nakit Krediler
465.555
Mevduat
570.021
Özkaynak(Sermaye Benzeri Kredi dahil)
84.548
Şube Sayısı(2)
665
Müşteri sayısı-milyon
18,1
Net Kar
13.530
(1) Konsolide BDDK verileridir.
(2) Yurtdışı iştirak şubeleri dahil